Článek

Čtyři zkoušky jednoho aktivního vozíku.

Ventus: jeden svět, jeden vozík.

Byla to jednoduchá myšlenka – vyrobit invalidní vozík, jeden vozík na všechno. Vozík pro aktivní uživatele, ve kterém zužitkujeme všechny naše zkušenosti v oblasti mobility. Vozík s propracovanou technologií, s vynikajícím výkonem a dokonalou kvalitou. Vozík, který konečně splní jak nároky ergonomické, tak nároky na pohodlí a komfort. Vozík s účelným designem, který bude výrobkem špičkové kvality za rozumnou cenu. Vozík pro všechny uživatele se speciálními požadavky. Po celém světě.

To byl náš plán. Uvidíte, jak jsme se s ním vypořádali. Nebo si to nejlépe vyzkoušejte na vlastní kůži. Stačí napsat (přes formulář dole). Budete nadšeni.

Potřeby lidí s hendikepem jsou různé. Požadavky na aktivní vozík jsou ale stejné: aby byl bezvýhradně vhodný pro každodenní činnosti, aby byl co nejstabilnější a zároveň co nejlehčí, aby měl špičkovou kvalitu i funkčnost, aby vypadal dobře. Právě takový je: Ventus od Ottobock.

Kim Elena, studentka

20 let, vozíčkářka se spinou bifidou, studentka společenských věd:

Kim Elena, 20 let, vozíčkářka se spinou bifidou, studentka společenských věd

„I přes své postižení jsem otevřený člověk, který si užívá života. Přátelé oceňují můj pozitivní postoj a také to, že si ze všeho dokážu odnést to nejlepší. Beru se takovou, jaká jsem. Mám se ráda… a mám ráda krásné věci.“

„Věřím tomu, že každý je strůjcem svého štěstí. Mám pozitivní vztah k životu a myslím, že všechno má svůj účel. Jsem ráda, že nejsem v životě na nikom závislá, že můžu žít soběstačně a dostanu se všude, kam se dostat chci. To je to, co pro mne znamená kvalitu života. Pochopitelně k tomu všemu nutně potřebuji vozík. Ten ale samozřejmě nemůže vypadat jen tak nějak, musí mi slušet. Koneckonců, jsem přeci žena.

Přišla jsem na svět s rozštěpem páteře. Vyrostla jsem na venkově. Tam bylo všechno jednodušší. Teď už rok žiju ve městě, a to byla pro mě velká změna. Je tady mnohem víc bariér, mnohé budovy nejsou pro vozík přístupné a často bývá velký boj najít cestu, jak se dostat dovnitř. Ale vždycky se najdou spolužáci, kteří mi pomůžou. To je, myslím, docela pozitivní.

Kim Elena, 20 let, studentkaVždyť život je vždycky o překonávání překážek, stejně jako soužití s ostatními. Plno lidí potřebuje pomoc… Což byl vlastně hlavní důvod, proč jsem se rozhodla studovat společenské vědy.

Mimochodem takový vozík může být také bariéra, může víc překážet než pomoct. Už jsem za svůj život měla spoustu vozíků a některé byly opravdu nepohodlné. Dřív za mě rozhodovali jiní, ale teď už si vybírám sama. Pohodlné sezení a optimální přizpůsobení jsou pro mě zásadní věci. Pořádně si je uvědomíte už po prvním dni na vozíku. Vlastně si je uvědomíte hned, jak si sednete. Úplně okamžitě. Tak to totiž je.“

Kevin, wakeboardista

33 let, částečná paraplegie TH 11/12 po pracovním úrazu, vozíčkář, závodník na mono-ski, wakeboardista, jezdí na handbiku, dělá kite-surfing:

33 let, částečná paraplegie TH 11/12 po pracovním úrazu, vozíčkář, závodník na mono-ski, wakeboardista, jezdí na handbiku, dělá kite-surfing„Jsem rebel. Chci dokázat, že to prostě jde. Ale nechci být někomu nějakým vzorem. Chci jenom ukázat, že život je zábava, dokonce i s hendikepem. Dělat bláznivé věci, zkoušet, co mě zrovna napadne, pořád bourat hranice, to mě prostě baví. A vozík to se mnou musí vydržet, to je jednoduché.

Nezávislost je pro nás hendikepované logicky to nejdůležitější. Dostat se z bodu A do bodu B bez nějaké zvláštní pomoci. Taky chci dělat sport, ve kterém se můžu předvést před chodícími lidmi. Jsem ochoten dát hodně tomu, abych docílil svého. Troufnu si na všechno. Mým heslem je: Jdi do toho. Jasně, že je to náročné. Pro mě… i pro to vybavení.

Kevin, 33 let, částečná paraplegie TH 11/12 po pracovním úrazu, vozíčkář, závodník na mono-ski, wakeboardista, jezdí na handbiku, dělá kite-surfing

S hendikepem jsem už začal. Jako kluk jsem musel dva a půl roku nosit ortézu kvůli poškozenému kyčelnímu kloubu, pak jsem musel cvičit na rehabilitačním stroji a až do 14 let jsem nemohl sportovat. Pak jsem se do toho pustil a ve sportu jsem v podstatě všechno dohnal. Dokázal jsem, že to jde.

V roce 2002 jsem měl nehodu. Když jsem pracoval na střeše, propadlo se pode mnou lešení a spadl jsem z desetimetrové výšky. Od té doby jsem paraplegik. Brzy jsem se tenkrát sám sebe ptal: To kvůli tomu se vším přestaneš?

Ne, řekl jsem si, a té výzvy jsem se chytil. Bojoval jsem a vždycky jsem vyhrál. Začal jsem závodit na mono-ski a stal se členem národního týmu na Paralympiádě v Turíně v roce 2006. Vím stoprocentně, že je možné žít svůj život aktivně. Prostě musíte chtít.

Můj vozík to se mnou musí vydržet. I když není svařovaný, musím mít pocit, jako by byl. Zásadní je stabilita, to je ta nejdůležitější věc. Musí být odolný stejně, jako jsem já. Vždyť také mým heslem je: Vozík nic nebolí!“

#28509_D2_62977_wg Kevin, 33 let, částečná paraplegie TH 11/12 po pracovním úrazu, vozíčkář, závodník na mono-ski, wakeboardista, jezdí na handbiku, dělá kite-surfing

Marianne, cestovatelka

63 let, dědičná spastická spinální paralýza, vozíčkářka, cestovatelka:

Marianne, 63 let, dědičná spastická spinální paralýza, vozíčkářka, cestovatelka„Moje celoživotní láska je cestování. Poznávat jiné země a jiné lidi, vidět, jak se jinde žije, seznamovat se s jinou kulturou a životním stylem, to mě všechno nesmírně baví. A na své cesty potřebuji spolehlivou společnost – vozík, kterému můžu věřit.

Mám v životě štěstí. Mám manžela, který mi pomůže, když potřebuji. Nemluvě o tom, že žiji v době, kdy společnost bere vozíčkáře plně v potaz a pomáhá jim. Zažila jsem to v mnoha zemích a dodalo mi to odvahy.

Od roku 2006 je mé postižení tak vážné, že musím jezdit na vozíku. Zpočátku jsem se nejvíc bála, že budu závislá na pomoci ostatních, osamělá a izolovaná. A ono je to právě naopak. Ovšem, že potřebuji pomoc, ale tu dostanu, kdykoli potřebuji. Člověk musí být cílevědomý, musí se starat, ale dnes je všude tolik nabídek, že se většinou dá sehnat všechno, co člověk potřebuje. Cestování navíc nabízí úžasnou výhodu, protože hendikepovaní jsou odbavováni přednostně.

Marianne, Marianne, 63 let, dědičná spastická spinální paralýza, vozíčkářka, cestovatelkaV medicíně a v nabídce pomůcek došlo k obrovským pokrokům. Technologie moderních vozíků jsou mnohem lepší než třeba jen před pár lety. Když si vybírám vozík, je pro mě často rozhodující první dojem. Vozík se mi musí hned zalíbit. Vždyť když už člověk nemůže chodit, proč by měl sedět na ošklivém vozíku, ne?

Ale to opravdu nejdůležitější je pro mne pohodlný a správný sed. Z vozíku musím mít pocit, jako by mi byl dělaný na míru. Pozná se to při jízdě – když je lehoučký a dobře se ovládá, hned se cítím lépe a spokojená.“

René, konstruktér společnosti Ottobock

40 let, tetraplegie C5/C6 po autonehodě, na vozíku od 21 let, zaměstnán ve vývoji Ottobock Mobility Solutions:

René, 40 let, tetraplegie C5/C6 po autonehodě, na vozíku od 21 let, zaměstnán ve vývoji Ottobock Mobility Solutions„Na Ventus jsem pyšný. V našem týmu jsme vedli dlouhé, intenzivní diskuse, vylepšovali jsme každý detail, ke všemu jsme si dávali nové otázky a nacházeli nové odpovědi. Jsem moc rád, že jsem na tomto projektu mohl pracovat.

Když přestane být mobilita samozřejmostí, zvyšuje se citlivost na podmínky a kvalitu. Mobilitu považuji za základ pro svobodný a nezávislý život. Velkou součástí této svobody je pro mě auto. Potřebuji být schopen samostatně naložit i vyložit vozík, takže je pro mě zásadní, aby byl lehký a snadno se s ním manipulovalo. Se svou nízkou váhou patří můj Ventus mezi nejlehčí ve své třídě a navíc je prvotřídní kvality. Je opravdu přesvědčivý.

René, 40 let, tetraplegie C5/C6 po autonehodě, na vozíku od 21 let, zaměstnán ve vývoji Ottobock Mobility SolutionsTestování vozíků je má práce. Se svou více než dvacetiletou zkušeností uživatele dokážu přesně zhodnotit jejich kvalitu a jízdní vlastnosti. Nabídka od společnosti Ottobock pracovat pro Mobility Solutions tady v Königsee v Durynsku pro mě byla perfektní příležitost. Můžu tak aktivně pomáhat sobě i všem ostatním s podobným hendikepem. Tuto skutečnost a také to, jak mě kolegové přijímají, pro mě znamená něco úžasného.

Už jezdím na vozíku Ventus čtyři měsíce, od samého začátku ho testuji. Od začátku byla v centru naší pozornosti důsledně lehká a kompaktní konstrukce. Lehká konstrukce znamená co nejvíce snížit hmotnost – např. použitím hliníku nebo snížením tloušťky stěny trubek a síly materiálu, ale zároveň musíme stále myslet na stabilitu. U vozíku Ventus jsme maximálně ušetřili na hmotnosti pomocí co nejkompaktnější konstrukce.

René, 40 let, tetraplegie C5/C6 po autonehodě, na vozíku od 21 let, zaměstnán ve vývoji Ottobock Mobility SolutionsDnes sedím v aktivním vozíku s pevným rámem, na kterém je použito co nejméně materiálu. Čtyřikrát denně tak mohu absolvovat výstup a nástup do auta zcela bez problémů. Každý, kdo s tím má zkušenosti, ví dobře, jaký rozdíl může udělat jedno kilo.

Ventus je pro mě měřítkem, především co se týče ceny. A myslím, že se svým jednoduchým designem vypadá opravdu dobře.“

 

← Zpět na stránku Ventus