Vozíčkáře neuměli naložit do vlaku. Dvě hodiny se pekl na nádraží

Zdroj: Blesk.cz

2006054-img-roman-vozickar-horko-policie-ceske-drahy-romanVozíčkář Roman Berkovec (38) z Prahy se vracel vlakem z výletu z Peček na Kolínsku. Zaměstnanci drah ho ale nedokázali s invalidním vozíkem dostat do bezbariérového vlaku!

Dva bezbariérové vlaky projely, až tím třetím mohl o víkendu odjet. Navíc jen díky policii! „Nejdřív mi tvrdili, že si přepravu musím dopředu objednat. Pak manipulovali s plošinou asi půl hodiny a nakonec mi řekli, že mě bohužel nenaloží. To samé se opakovalo v dalším vlaku,“ popsal Blesku Roman. V úmorném vedru čekal na nástupišti více než dvě hodiny!

Když už se bál, že se nedostane domů, zavolal na linku 158. Až přivolaná policejní hlídka mu pomohla do vlaku. „Nakládalo ho pět policistů. Nechápu, že to u Českých drah takhle funguje. Zvlášť, když mají draze nakoupené bezbariérové vlaky,“ řekl Pavel Čábelka, který celou událost natočil na video.

2006054-img-roman-vozickar-horko-policie-ceske-drahy-vlakTrable s cestováním měl Roman už i v minulosti. „Přitom ty vlaky jsou označené jako bezbariérové,“ kroutí hlavou muž, který je na vozík upoután kvůli dětské mozkové obrně. „Chápu, že mám i s vozíkem 200 kilo, ale od toho mají speciální plošinu,“ zamýšlí se Roman.

„Byl to ojedinělý případ. Rozhodli jsme se pomoct, proto jsme tam poslali dvě hlídky. Celkem pomáhalo pět policistů,“ řekl Blesku vedoucí policie v Pečkách Jaroslav Rak, který má ve svém týmu kolegy, kteří pomáhají i u jiných kuriózních případů. Jako třeba před pár dny, kdy bezmocné řidičce u vesničky Radim vyměnili píchlé kolo u auta.

Dráhy: Měl se objednat!

„V případě, že potřebuje vozíčkář asistenci personálu ČD, je nutné, aby cestu hlásil 24 hodin předem. Vlakový personál je pak na přepravu imobilního cestujícího připraven – prohlídkou projdou plošiny, ve spojích je nasazen personál, který má i průkaz obsluhovatele plošiny. Pán neměl přepravu nahlášenou. Bohužel v případě sobotního spoje měla plošina ve voze poruchu,“ řekla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

2006054-img-roman-vozickar-horko-policie-ceske-drahy-video

 

Autor: Tomáš Koníček, Blesk.cz