Sto let Jedle – ČRo

Jedličkův ústav dává tělesně i mentálně postiženým dětem naději. Už 100 let.

Rozhlasovou reportáž si můžete poslechnout zde:

Ředitel Jedličkova ústavu Jan Pičman. Foto: Šárka Ševčíková.

Dnes je to přesně sto let od chvíle, kdy na pražském Vyšehradě vznikl Jedličkův ústav. Založil ho pražský chirurg Rudolf Jedlička. Zařízení dodnes pečuje o tělesně postižené děti a poskytuje jim nejen rehabilitační péči, ale i vzdělání.

Rudolf Jedlička založil první český ústav pro postižené děti v dubnu 1913 na Vyšehradě, ve své době šlo o revoluční zařízení. Odlišovalo se hlavně důrazem na rehabilitaci lidí s postižením, jejich další vzdělávání a zapojení do praktického života.

„Oni se totiž většinou do té své situace narodili, jejich zdravotní trampoty se táhnout odmala. Už odmalička cítí kolem sebe víc podpory, shovívavosti i odpouštění nebo různých ohledů, které mohou, ale nemusí být namístě,“ říká současný ředitel ústavu Jan Pičman.

Děti s tělesným postižením tu po základní škole mohou pokračovat třeba na gymnáziu nebo obchodní akademii. V posledních desetiletích Jedličkův ústav přijímá i mentálně handicapované děti, které se mohou pokusit vystudovat buď standardní základní školu, nebo jim je k dispozici i praktická škola základní i střední.

„Aby z lidí, kteří byli odkázáni na různé sociální dávky a pomoc, z nich v tomhle zařízení udělali lidi, kteří zase dokážou pracovat a dokonce dokážou platit daně,“ dodává ředitel Jan Pičman.

Dohromady ústav navštěvuje zhruba 200 dětí po dětské mozkové obrně nebo úrazech. K dispozici mají rehabilitační péči i ubytování.

„Tady je příjemné, že třídy jsou daleko menší, je tady čtyři až deset žáků, takže vztah žák – učitel je bližší. Prostředí je tu komornější, rodinnější, vzájemně se známe,“ popisuje učitel společenských věd, dějepisu a zeměpisu Radek Musílek.

„I proto, že já sám jsem na vozíku, a studenti, kteří se třeba věnují sportu, potkáváme se i na mimoškolních aktivitách – což dělá vztahy ještě víc neformálními.“

Asi nejvýraznějším bodem letošních 100. narozenin Jedličkova ústavu bude velká výstava v Centru moderního umění DOX.

Zdroj: zprávy.rozhlas.cz