Jak získat úhradu

  • Nejprve zkonzultujte svůj stav s odborným lékařem (ortopedem, rehabilitačním lékařem, neurologem).
  • Nechte si vypracovat zaměřovací protokol od našeho konzultanta (zde na ně najdete kontakty).
  • Lékař vám pak pomůcku předepíše na poukazy a žádanky o zvýšení úhrady. Je velmi důležité, aby lékař podrobně zdůvodnil nutnost každého příslušenství a daného typu vozíku pro váš zdravotní stav.
  • Potvrzený poukaz a žádanku doporučeně odešlete na svoji zdravotní pojišťovnu ke schválení reviznímu lékaři.
  • Schválené poukazy a žádanky nám co nejdříve zašlete, protože platnost poukazu je 1 měsíc.
Typ pomůcky Předepisující lékař Užitnost pomůcky Revizní lékař ZP
Kočárek zdravotní REH, ORT, NEU 3 roky Předpis podléhá schválení.
Mechanický vozík REH, ORT, NEU 5 let Předpis podléhá schválení.
Elektrický vozík REH, ORT, NEU, INT 7 let Předpis podléhá schválení. K žádosti na el. vozík je nutné doložit také oční a psychologické/psychiatrické vyšetření.
Speciální vozík REH, ORT, NEU 5 let Předpis podléhá schválení.
Chodítko REH, ORT, NEU 5 let Předpis podléhá schválení.
Zvedák hydraulický REH, ORT, NEU 10 let Předpis podléhá schválení.
Polohovací zařízení REH, ORT, NEU 10 let Předpis podléhá schválení.

 A co když vám pojišťovna nebude chtít pomůcku schválit?

Nestresujte se předem a zkuste se odvolat – často k zamítnutí dochází jen pro to, že lékař nezdůvodní dostatečně, že pacient pomůcku a každé konkrétní příslušenství potřebuje ze zdravotního hlediska. Zkuste využít možnosti přiložit fotodokumentaci, kterou jste pořídili při zkoušce dané pomůcky v porovnání s vaší současnou pomůckou. Pokud lékař upřesní zprávu o vašich zdravotních potřebách, zašlete dokumentaci znovu spolu s odvoláním ke schválení reviznímu lékaři.

Pomůcka částečně hrazená zdravotní pojišťovnou

Může se stát, že vám lékař nebo náš konzultant doporučí pomůcku, která vám nejvíc vyhovuje, ale je hrazená pojišťovnou jen částečně nebo jen v základním vybavení, které pro vás není dostačující. Doplatek pak budete muset uhradit vy.

V takovém případě však nezoufejte nad tím, že je třeba doplatek nad vaše finanční možnosti, zvláště v případě vozíku. Především považte, že celých pět let můžete jezdit a sedět na vozíku s výrazně lepšími parametry, než má vozík bez doplatku. Určitě si vozík můžete dovolit, protože s financováním doplatku vám můžou pomoci firmy, přátelé a v neposlední řadě i nadace. Zvažte také možnost úvěru – výše měsíčních splátek na dobu 5 let jistě vyváží komfort a kvalitu života, který vám doplatek dražšího vozíku nabízí.

Postup získání takové pomůcky je stejný jako u pomůcky plně hrazené – je nutné navštívit odborného lékaře, který pomůcku předepíše a poukazy následně musí schválit revizní lékař. Doplatek pomůcky si však pacient hradí sám.

Jak získat dotaci na zdravotní pomůcku nebo vozík zjistíte zde.