Jak hledat práci

Desatero Jak začít pracovat, když jste OZP

Lidé se zdravotním postižením (OZP) mají nárok na bezplatnou rekvalifikaci. Mohou také získat příspěvek na rozjezd vlastního podnikání. S obojím poradí úřad práce.

1. Navštivte lékaře
Nejprve zajděte za svým ošetřujícím lékařem a poraďte se s ním o možnosti pracovat.

2. Napište životopis a připravte se na pohovor
Naučte se psát životopis, připravte se na pohovor s personalistou nebo si zjistěte informace o tom, jak začít podnikat. Pomohou vám servery www.helpnet.cz nebo www.neziskovky.cz, kde najdete i další informace o vzdělávání pro OZP.

3. Procházejte nabídky
Začněte procházet pracovní nabídky na portálu Prace.cz. Návod, jak nejlépe hledat zaměstnání, najdete zde.

4. Rekvalifikujte se – zdarma
Jako osoba se zdravotním postižením máte nárok na bezplatnou rekvalifikaci. S tou by vám měl poradit příslušný úřad práce. Můžete se také obrátit na neziskovou organizaci, která zdravotně postiženým pomáhá s přípravou na zaměstnání. Mezi tyto organizace patří Nadační fond pro zaměstnávání OZP, Agentura pro neslyšící, Konto bariéry a další.

5. Ptejte se po dalších možnostech
Nevěříte si? Vyzkoušejte pracovní rehabilitaci, podporované zaměstnávání, chráněný trh práce. I s tím vám poradí úřad práce.

6. Nenechte se využívat
Za každou práci (i za práci na zkoušku), vám náleží plat. Zaměstnavatel po vás také nemůže chtít, abyste mu vraceli část mzdy jako „poplatek“ za to, že vám dává práci.

7. Pohlídejte si smlouvy
Pracovní poměr musí být podložen uzavřením pracovní smlouvy. Bližší informace o pracovních smlouvách a vzniku pracovního poměru naleznete v Právním rádci.

8. Přijměte pomocnou ruku
Podle Ústavy ČR má každý právo na svobodnou volbu povolání a přípravu na něj, jakož i právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost. Nebojte se, že byste přišli o invalidní důchod, protože začnete legálně pracovat. Pokud by se tak stalo, jedná se o nezákonné jednání. Pokud potřebujete poradit, obraťte se na NFOZP (Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením), kde vám rádi podají pomocnou ruku.

9. Začněte podnikat na sebe
Chcete začít podnikat? Je to nejlepší cesta jak si vyzkoušet, co zvládnete. Na rozjezd podnikání můžete požádat o dotace. S dotacemi a přípravou podnikatelského plánu vám poradí spádový úřad práce.

10. Oslovte velké firmy a přiznejte své omezení
Nebojte se oslovit největší zaměstnavatele v regionu se svým životopisem, ve kterém mimo jiné uvedete, že jste osoba se zdravotním postižením. Běžný trh práce osoby se zdravotním postižením hledá. Pro firmy totiž znamená zaměstnání zdravotně postiženého člověka ročně mnohasettisícovou úsporu.

Autorka: Hana Potměšilová

ředitelka, NFOZP

zdroj: Článek byl převzat ze stránek serveru www.prace.cz.

 

← Zpět na stránku Další užitečné rady