V nové kavárně v Uherském Hradišti najdou práci zdravotně postižení

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Zdravotně postižení lidé najdou pracovní příležitosti v nové kavárně Café 21, která během září spustí provoz v Uherském Hradišti v prostorách bývalé jezuitské koleje. Obsluhovat v ní budou právě zdravotně postižení, kteří se díky tomu dostanou do kontaktu s běžnou populací.

Kavárna se už osvědčila ve Zlíně. Pracuje v ní 24 zdravotně postižených. Foto: Archiv kavárna Slunečnice

Kavárna se už osvědčila ve Zlíně. Pracuje v ní 24 zdravotně postižených. | Foto: Archiv kavárna Slunečnice

Během dne by se na pracovišti měli vystřídat čtyři lidé s hendikepem. „Chceme veřejnosti přiblížit jejich život se všemi radovánkami a starostmi, které přináší,“ uvedl ředitel Sociálních služeb Uherské Hradiště Bronislav Vajdík s tím, že zdravotně postižení mají značnou míru tvůrčího potencionálu.

Vhodné prostory pro kavárnu s podobným zaměřením hledal přes rok. Pronájem prostor po městské policii umožnilo město. „Už při loňské revitalizaci jezuitské koleje vznikly ideální prostory pro kavárnu. Myšlence otevřít provozovnu, která nabídne práci a vyžití pro postižené spoluobčany, jsme byli naklonění. Obzvlášť když v regionu taková zařízení zcela schází,“ sdělil hradišťský místostarosta Stanislav Blaha.

Důležité projekt udržet

Krok města uvítal předseda okresního Svazu tělesně postižených Josef Balíček. „Hodnotím to velmi kladně. Jako organizace sháníme tělesně postiženým práci a je to opravdu velmi těžké. Proto jsem rád, že zase pár z nich najde uplatnění,“ řekl Balíček. Podle něj je však důležité projekt nejen odstartovat, ale také jej udržet.

Kavárna by měla začít fungovat během Slováckých slavností vína a otevřených památek, které jsou v plánu 6. až 8. září. Roční náklady na provoz ve výši zhruba jednoho milionu korun by měla pokrýt dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Podobné zařízení se ukázalo v dobrém světle ve Zlíně. „Před 11 lety jsem založila kavárnu jako chráněnou dílnu, kde pracují lidé s mentálním postižením. Velmi se to osvědčilo,“ sdělila ředitelka kavárny Slunečnice Miluška Zvonařová. Zaměstnává celkem 42 lidí, z nich je 24 zdravotně postižených.

Za práci je rád

Za pracovní příležitost je vděčný šestadvacetiletý Jiří, který ve Slunečnici pracuje přes dva roky. „Jsem strašně rád, že mám práci, protože mě nikde jinde nezaměstnají. Líbí se mi skvělý kolektiv, mám tu spoustu kamarádů a možnost vzdělávání,“ prozradil Jiří.

Kavárnu si pochvaluje i zlínský primátor Miroslav Adámek. „Má vynikající pověst. Dává lidem s handicapem šanci se normálně začlenit. Chtějí pracovat, ale možností mají málo. Organizaci jednoznačně podporujeme,“ zdůraznil Adámek, který si v rámci jednoho odpoledne právě v této kavárně vyzkoušel pozici číšníka.

Autor: Lenka Horáková | Zdroj: 5plus2.cz