Metodika hodnocení bariér v domácím prostředí

Na svých osobních zkušenostech ji přibližuje kvadruplegička Monika Henčlová:

img20100225215525Dne 19. 6. 2014, což byl mimochodem čtvrtek, svítilo sluníčko a foukal teplý vítr, se v Emauzském klášteře v centru Prahy uskutečnilo už 3. kolo školení na téma „Metodika hodnocení bariér v domácím prostředí“. Seminář organizovala Česká asociace ergoterapeutů ve spolupráci s ILA, s. r. o.

Ergoterapeuti se vzdělávali jak v našich domácnostech, domácnostech OZP, odhalit a hlavně správně definovat bariéry. Pro ergoterapeuty je základem zachování našich podmínek a našeho životního stylu, právě proto celé hodnocení probíhá individuálně přímo v domácnosti potřebné osoby.

Je to poprvé v českých dějinách, co se vytvořil jasně definovaný systém popisu a hodnocení bariér v domácnosti. Ergoterapeut po objektivním i subjektivním vyhodnocení celé situace může přizvat architekta. Jistě vás, stejně jako mě, trápí otázka Kde na to vzít finanční prostředky. I toto Metodika řeší a může vám nabídnout seznam nadací. Mnohem lepší je však využít pomoci ergoterapeuta, který by měl být schopen skombinovat finanční pomoc patřičných úřadů i nadací a vše přímo ušít na míru potřebám klienta.

Jako osoba s těžkým tělesným postižením jsem musela připomenout potřeby našich osobních asistentů. Sedím na vozíku, ale do bytu se dostanu přiměřeně širokými dveřmi. Asistent to vše vidí tak, že do bytu vede příliš ostrá zatáčka a navíc na úzkém prostoru. Musí mě tedy tlačit na vozíku do bytu a zároveň dávat pozor, aby mi o zárubně dveří neulomil chodidla. Moje postel je dost široká a pohodlná. Co ale záda asistenta když mě má přebalit nebo polohovat? Stále všichni řešíme nájezdy přes schodiště. Často se nájezd povede a je pod správným úhlem. Z jakého však je materiálu? Když je krásné počasí, po nájezdu se jede jedna báseň, co když ale zaprší nebo napadne sníh…

Sama jsem zažila výborný nájezd a o zkušenost se s vámi ráda podělím. Nahoru vyjedete po pohodlném a zastřešeném nájezdu, nahoře jsou však dveře na geniální systém Brano – zavírá samo. Na vozíku se tedy vyškrábete do kopce, dveře Brano se otvírají směrem k vám. Chytnete tedy za kliku, frajersky si chcete otevřít dveře, to ale znamená před dveřmi na vozíku couvat a kličkovat. Dveře otevřete a zase jedete do kopečka a spěcháte a…dveře se vám zavřou před nosem nebo vás skřípnou. Je mi jasné, že u tohoto projektu architekt fakt uvažoval.

Je bezva si s ergoterapeutem a přímo s architektem projít vlastní byt a vyhodnotit svoji situaci. Nejsou to jenom obrázky na PC, ale váš skutečný prostor, kterým skutečně procházíte a ve kterém skutečně máte žít. Nenechávejte rozhodování na jiných, ale vy sami určujte pravidla.

Monika Henčlová