Kolo, které nedrncá

(zdroj: stoplusjednicka.cz)

softwheel2Izraelská start-upová firma SoftWheel vynalezla kolo. Znovu. Ale ne jen tak ledajaké: speciální pístový mechanismus takřka dokonale tlumí nárazy, a odpružit tak jde takřka jakýkoli bicykl nebo invalidní vozík.

Výsledkem vývoje firmy je kolo pojmenované Acrobat. To obsahuje tři písty absorbující nárazy a výrazně tak zpohodlňující jízdu. Mechanismus se aktivuje pouze v případě, že „drncání“ překročí určitou mez. Tehdy se uchycení kola dostane mimo středovou pozici tak, aby utlumilo náraz. Po překonání nerovnosti se kolo vrátí zase do výchozí pozice.

Na kolo i vozíček

Kolo, které nedrncá.Výsledky testů ukazují, že hodnoty zrychlení při nárazech jsou s kolem Acrobat oproti kolu klasickému poloviční a zároveň odezní za zhruba polovinu doby.

Unikátní kolo začala firma nejprve montovat do invalidních vozíků – motivací byl příběh zemědělce, jenž po poranění pánve a odkázání právě na vozík nebyl schopný po hrbatém poli jezdit – ale využití vynálezu je širší. Odpružené kolo ve verzi Fluent lze namontovat do jakéhokoli bicyklu – ať už elektrokola či normálního.

 
  • Mirjam Kubičková

    To chci!