Cena Olgy Havlové pro Alenu Jančíkovou

„Pomáhat má smysl, i když občas mám pocit zmaru,“ říká letošní laureátka Ceny Olgy Havlové

Alena Jančíková s cenou Olgy Havlové 2013.Devatenáctou Cenu Olgy Havlové včera získala Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků. Cenu udělil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v Museu Kampa za účasti Medy Mládkové, Dany Němcové, předsedkyně správní rady Nadace Olgy Havlové, biskupa Václava Malého, Diany Sternbergové a dalších členů správní rady. Při této příležitosti Nadace také poděkovala svým významným dárcům a partnerům a ocenila vynikající projekty neziskových organizací. V kulturní části večera vystoupilo Kvinteto Pražské konzervatoře. Slavnost moderovala Jarmila Balážová.

Cena v duchu odkazu Olgy Havlové se uděluje osobnosti, která navzdory svému těžkému zdravotnímu handicapu pomáhá ostatním. Letos jí získala vozíčkářka Alena Jančíková za pomoc lidem ochrnutým po poškození míchy. Alena Jančíková v osmnácti letech po pádu ze stromu utrpěla úraz páteře a míchy, následkem zranění ochrnula. Na vozíku dokončila střední školu, pracovala v Městském úřadě v Bruntále, později v pražském Centru Paraple. Dnes je ředitelkou České asociace paraplegiků, kde svým životním příběhem a svými zkušenostmi dodává sílu, energii, motivaci a podporu k dalšímu životu s handicapem. „Pro mě je laureát ceny příkladem člověka, který se nesoustřeďuje na sebe, na bolesti a vnímá potřeby lidí,“ řekl biskup Václav malý při předání Ceny Olgy Havlové Aleně Jančíkové.

Alena Jančíková dostává cenu Olgy Havlové 2013. „Toto je pro mě velkým oceněním. Povzbuzuje mne to, protože jako ředitelka musím čelit úředníkům, kteří by měli pomáhat lidem, místo toho však jim kladou překážky. Když s nimi sama jednám, mám pocit zmaru a chuť s tím seknout. Cena Olgy Havlové mne ubezpečuje, že to má smysl, a že musím dál bojovat,“ říká Alena Jančíková, laureátka Ceny Olgy Havlové 2013.

U příležitosti udělení Ceny Olgy Havlové Nadace poděkovala svým dárcům, partnerům a dobrovolníkům za spolupráci. Poděkování například obdržel generální ředitel České televize Petr Dvořák za mezinárodní projekt „Proč chudoba?“, Martin Roman za projekt „Čtení pomáhá“, amatérský sportovec na vozíku Heřman Volf za projekt „Cesta za snem“, v rámci kterého plnil přání handicapovaným dětem.

Partneři Ceny Olgy Havlové: ČSOB, Museum Kampa Nadace Jana a Medy Mládkových, SMP CZ, Nadace Bona a Cindr&Grafik.

V případě dotazů, prosím, kontaktujte:

Monika Granja, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, Public Relations, T:+ 420 224 217 083; M: +420 737 762 285

E: granja@vdv.cz ; www.vdv.cz; www.sportprocharitu.cz