Bezbariérový vlak do Bezdružic

Zdroj: tachovsky.denik.cz

NOVÝ vlak do Bezdružic si vyzkoušel i vozíčkář Miroslav Valina. Autor: Foto poskytl Miroslav Valina.

Bezbariérový vlak Krasíkov bude jezdit v letní sezoně až do začátku října na trati mezi Pňovany a Bezdružicemi. Vozíčkáři nebo rodiče s kočárky ale mohou zatím pohodlně a bezpečně vystoupit jen v Konstantinových Lázních a Strahově. Na ostatních zastávkách musejí stejně jako dosud vyhledat pomoc ostatních.

Nový vlak, který jezdí z Plzně do Pňovan jako spěšný a do Bezdružic pak pokračuje jako lokálka, si v sobotu vyzkoušel vozíčkář Miroslav Valina. „Vlak Krasíkov je první výsledek nového programu zpřístupňování veřejné dopravy na regionálních železničních tratích lidem s omezenou schopností pohybu,“ řekl. „Cílem je možnost bezbariérové přepravy do Konstantinových Lázní, kde se od loňského roku léčí také pacienti s nemocemi a poruchami pohybového ústrojí,“ dodal.

Pohodlně nastupovat a vystupovat mohou pacienti jen v Plzni, Pňovanech a právě na zastávce v lázeňské obci. „Paradoxně je vhodné nástupiště také v zastávce Strahov. Ostatní zastávky zůstávají pro vozíčkáře, ale i třeba pro maminky s kočárky, bariérou. Bez pomoci strojvedoucího nebo ostatních cestujících se na nich vystoupit nedá. Spád výstupní plošiny na těchto zastávkách může být strmý a tím i nebezpečný,“ řekl Deníku Valina.

To Deníku potvrdil také Petr Náhlík, zástupce ředitele Plzeňského organizátora veřejné dopravy (POVED). „Budeme jednat se Správou železniční dopravní cesty o úpravách nástupišť. Na takové jednokolejné trati je to mnohem jednodušší, než na dvojkolejné,“ uvedl. Stačí jen zvýšit nástupní hranu a není třeba budovat podchody, jako to je v případě dvojkolejné trati.

Zatím jezdí na bezdružické trati každou sobotu jedna nízkopodlažní souprava. „Jednáme s Českými drahami o případném zvýšení počtu nízkopodlažních vlakových souprav, aby mohly handicapované cestující, rodiny s kočárky a cyklisty přepravovat nejen v sobotu, ale každý den,“ doplnil Náhlík s tím, že velký zájem cestujících o přepravu vlakem je i ve všedních dnech.

Z nízkopodlažní vlakové soupravy tak mohou na bezdružické trati vystoupit bez větší námahy zatím jen cyklisté. Kromě zastávek v Konstantinových Lázních a Strahově se tak pro vozíčkáře na této trati nic nemění. Ani pro železničáře. Se soupravou se v sobotu projel také Jiří Bízek, který už desítky let řídí na této trati osobní vlaky. „Souprava přijíždí do Bezdružic v sobotu ráno a pak se po trati pohybuje podle jízdního řádu celý den. Nízkopodlažní je vlastně polovina, je určena vozíčkářům, kočárkům, cyklistům,“ řekl Deníku. „Za svojí éry už jsem ve vlaku vezl řadu vozíčkářů a řešilo se to tak, že jsme je museli vzít i s vozíkem do rukou a vynést do vozu,“ popsal. To zůstane zatím na většině stanic nezměněno.