Bariéry na Vyškovsku pomalu mizí

Vyškovsko – Vytvořit bezbariérové výtahy, vyhradit další parkovací místo, umožnit přístup na pracovní úřad. To jsou novinky, kterými chtějí některé obce Vyškovska umožnit vozíčkářům dostat se na doteď nepřístupná místa.

„V příštím roce chceme lépe zpřístupnit budovu obecního úřadu a postavit v ní výtah. Na akci už máme stavební povolení a teď sháníme dotace. Cena byla podle projektu vyčíslená na více než jeden a půl milionu korun. Pokud se nám nepodaří dotaci získat, stavbu zaplatíme z vlastního rozpočtu,“ nastínila starostka Drnovic Zuzana Hermanová s tím, že k uskutečnění stavby dojde nejdřív na jaře příštího roku.

Na vozíčkáře myslí také rousínovská základní umělecká škola. I její vedení plánuje vybudovat výtah, který umožní lepší přístup do objektu. „Zatím však ještě nemáme vyřešené ani místo, kde by mohl být. Teprve začneme dělat projekt,“ řekl ředitel školy Pavel Malý.

Ani v Bučovicích nejsou vůči vozíčkářům a invalidním obyvatelům města lhostejní. „Bezbariérový přístup máme na radnici i v kině, na poliklinice a v penzionu. V budoucnu se chystáme zpřístupnit budovu hasičky, kde sídlí úřad práce. K tomu ale dojde až v roce 2015,“ vyjmenoval bučovický starosta Radovan Válek.

Také ve Vyškově se už k úředníkům dostane bez problémů každý. „V budově radnice máme výtahy, stejně jako v novém Greplově domě, ve kterém je umístěná i nájezdová rampa. Také ostatní veřejné stavby v majetku města mají bezbariérový přístup,“ zmínila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

Že je město vstřícné k invalidům, potvrzuje třeba Věra Nehodová, která je upoutaná na vozík. Podle svých slov může bez problémů navštěvovat i kulturní akce pořádané v hůř dostupných místech.

Stačí zazvonit

„Když si chci jít na kulturní akci do Besedního domu, zazvoním zezadu budovy u výtahu a někdo mi přijde otevřít. I jako vozíčkáři máme hodně možností, jen o nich spousta lidí neví,“ zhodnotila.

Přesto však invalidé stále denně narážejí ve Vyškově na řadu překážek. „Když chci nakoupit, musím jet do hypermarketů, na náměstí jsou všude schody. Nemůžu zajet do masny, do potravin. Pouze jeden obchod v Dobrovského ulici má nájezd, ale ten je zase tak příkrý, že kdo nemá sílu v rukách, ten to nevyjede, nebo se převrátí,“ upozornil třeba vozíčkář Radomír Zachrla.

Obchody na vyškovském náměstí jsou podle něj bariérou snad pro všechny invalidní obyvatele. Město ovšem problém nijak ovlivnit nemůže. „Nemáme jak ovlivnit, aby soukromí vlastníci vytvářeli bezbariérový přístup. Pokud by však něco takového zamýšleli, stačí požádat stavební úřad o změnu užívání,“ naznačil vyškovský místostarosta Břetislav Usnul.

Co se týká vozíčkářů a invalidů, město registruje ještě jeden nedořešený problém. „Jde o vyhrazení parkovacího místa na Masarykově náměstí přímo naproti radniční věži. Když jdou tito lidé na úřad, který je bezbariérový, měli by mít poblíž i kde zaparkovat. Zatím vyhradíme jedno místo, a pokud si lidé vyžádají další, je možné, že jich připravíme víc,“ nastínil Usnul.

Vyškovští vozíčkáři také shodně upozorňují na další nedostatek. Je jím pošta v Dvořákově ulici. „Několikrát mě na ní přivřely dveře, málem jsem spadl z vozíku,“ postěžoval si Zachrla. A není sám. „Na poštu se nedostanu. Sice je tam plošina, ale nevejde se mi na ni vozík. Asi má nějaký špatný rozměr,“ potvrdil další Vyškovan upoutaný na vozík Milan Klajbr.

Podle mluvčí pošty Marty Selicharové si zatím nikdo na přístup nestěžoval. „Máme ho zajištěný pomocí typizované plošiny, případně pomocí signálního zařízení umístěného u vchodu. Navíc vstupní dveře mají automatické otevírání s časovou prodlevou,“ doplnila Selicharová. Její slova potvrdila i vozíčkářka Nehodová. „Na poště je zvonek, zazvoním a přijde paní, která mi všechno vyřídí,“ popsala.

Pokud má někdo s plošinou nebo automatickými dveřmi problém, může podle Selicharové informovat vedoucí pošty.

Autor: Alena Grycová | Zdroj: vyskovsky.denik.cz